1998286381_note
KOMUNIKAT I/2011
MISTRZOSTWA EUROPY KYOKUSHIN/SHINKYOKUSHIN
VILNIUS, 15 – 16 KWIETNIA 2011

W dniu 15 - 16 kwietnia w Wilnie na Litwie odbyły się kolejne Mistrzostwa Europy Karate Kyokushin/Shinkyokushin. W zawodach wzięło udział blisko 330 zawodników z 27 krajów Europy. Polskę reprezentowało 30 zawodników w kategoriach wiekowych juniorów i seniorów w konkurencji Kata oraz Kumite. Zawody stały jak zwykle na bardzo wysokim poziomie. W sumie Polacy zdobyli 7 medali w tym 2 medale przypadło dla seniorów oraz 5 medali dla juniorów. Honor dla seniorów w kategorii Kumite uratował Mateusz Garbacz (- 70 kg) Branch Krzysztof Borowiec, który jako jedyny z seniorów zdobył brązowy krążek. W kata bardzo ładny debiut można było zobaczyd Aleksandry Radziewicz.

Anna Kolasioska - 2 miejsce, Kata

Oprócz sportowych wrażeo, podczas Mistrzostw Europy odbyło się coroczne zebranie szefów krajów oraz całego Zarządu Europejskiej Organizacji Karate. Możemy w tym miejscu z dumą powiedzied, że EKO biorąc pod uwagę, Naszą propozycję kontynuacji idei turnieju Mistrzostw Europy dla młodzieży U22 przyznało Polsce oficjalnie organizację tego turnieju w roku 2011. Organizatorem i gospodarzem tegorocznych zmagao młodzieży, będzie Wrocław i Wrocławski Klub Kyokushin Karate sensei Jacka Lamota WKO Branch Chief. Jednak, nie był to koniec niespodzianek. Podczas europejskiego zebrania, Zarząd EKO przyznał również Polsce organizację Mistrzostw Europy dla Kadetów, które to odbędą się przy okazji organizacji turnieju młodzieżowego U22 we Wrocławiu.
Kolejną sprawą, był złożony wniosek i akces naszej Polskiej Organizacji Shinkyokushinkai oraz Kieleckiego Klubu Kyokushin (Branch Krzysztof Borowiec) w sprawie organizacji Mistrzostw Europy w kat. Open (bez limitu wagi), który miałby się rozgrywad co dwa lata, naprzemiennie z Mistrzostwami Świata oraz Pucharem Świata. Wniosek został przez EKO przyjęty i strona Polska została zobligowana do przygotowania propozycji rozegrania takiego turnieju. Ostatnią sprawą podczas europejskiego mitingu było złożenie wniosku i propozycji rozegrania najważniejszej europejskiej imprezy czyli wagowych Mistrzostw Europy. Polska po raz pierwszy została przez EKO zaszczycona przyznaniem wagowych Mistrzostw Europy w roku 2014.
Trzeba przyznad, że weekend w Vilnie był nadzwyczaj "gorący" i obfitujący w wydarzenia. Już podczas sobotnich Mistrzostw Europy seniorów, Szef Kraju (Country Representative) Jacek Baranowski otrzymał telefon o wyrażeniu zgody i poparciu wniosku Shihan Bogusława Jeremicza o przejściu blisko 40 klubów do organizacji Shinkyokushin. Jest to niewątpliwie jeden z największych sukcesów organizacyjnych. Po transferze w zeszłym roku (2010) około 3000 tyś osób. Obecny transfer z organizacji Kyokushin-Kan jest miłą niespodzianką, i niezwykłym wydarzeniem na skalę Europejską i Światową. O tym wspaniałym wydarzeniu zostały poinformowane najwyższe władze EKO, a także Prezydent WKO Shihan Kenji Midori.
Chciałbym tutaj wyrazid swoje podziękowania dla wszystkich zawodników biorących udział w zawodach, a w szczególności składam podziękowania dla zawodników, którzy zdobyli dla Polski cenne medale.